Ankara’nın Göçmen Mahallesi: Ayyıldız

Pursaklar Haber
Çoğunlukla Bulgaristan’dan zorunlu göçle gelen vatandaşların oturduğu Ayyıldız Mahallesi Büyükşehir’den ek otobüs seferleri istiyor. Özellikle işe gidiş geliş saatlerinde otobüs yetişmiyor

Sabah Gazetesi Muhtarlar anlatıyor söyleşilerinin on üçüncü konuğu Pursaklar Ayyıldız Mahallesi. Mahalle muhtarı 50 yaşındaki Mustafa Yılmaz. Muhtar Yılmaz, evli bir çocuk babası. Pazarlamacı olan muhtar, mahalleye hizmet etmek için aday olmuş ve mahallesinin takdirini toplamış. Fakat ilk seçime katıldığında eşi desteklememiş, ‘kim bize oy verir kazanamazsın’ demiş. Muhtar Yılmaz mahallenin 5. Muhtarı. Mahallede ilk kez ikinci dönemde de seçilen muhtar gönüllü olarak 8 azası ile birlikte canla başla çalışıyor. Muhtar Yılmaz, 28 yıllık mahallesini anlattı, biz de sizler için yazdık.

28 YIL ÖNCE KURULDU
Ayyıldız Mahallesi Pursaklar’ın ilk mahallelerinden biri. 1989’da zorunlu göçle Bulgaristan’dan göçüp gelen soydaşlarımız 28 yıl önce kurulan Ayyıldız Mahallesi’ne yerleştirildi. Halk, vatanlarına ismini bayrağımızdan alan mahallede kavuştu. Mahalle sürekli gelişen bir mahalle. Mahallenin nüfusu 6 bin. Bulgaristan’dan gelen hemşerilerimizin mahallesine zamanla başka başka şehirlerden göç eden vatandaşlar da katıldı. Mahallenin nüfus ortalaması 55. Mahallede çoğunlukla göçmen konutları denilen bloklar şeklinde evler bulunuyor.

OTOBÜSLERE EK SEFER VERİLSİN
Mahallede otobüs ve elektrik sıkıntısı var. Özellikle işe gidiş geliş saatlerinde otobüs yetişmiyor. Gelen otobüsler dolu oluyor. Mahalleli koronavirüs bitip hayat normale dönünce ek otobüs seferi istiyor. Mahalle ve hatta ilçe sürekli geliştiği için çalışmalardan ötürü sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor. Ayrıca mahallede alt yapı sorunları da mevcut. Mahallede belediyeye ait kurslar sosyal faaliyet alanları yetersiz. Mahalleli yapımına başlanan ve koronavirüs öncesi durdurulan spor kompleksinin de bir an evvel bitirilmesini istiyor.

ÇİÇEKLER DİKKAT ÇEKİYOR
Mahalleli eski geleneklerine sıkı sıkıya bağlı. Doğayı yeşili özelikle de baharın müjdecisi rengarenk çiçekleri çok seven vatandaşlar evlerinin önünü renk cümbüşüne çeviriyor. Rengarenk çiçeklerle bezeli mahalle, dışardakilerin dikkatini çekiyor. çiçekli evler 23 Nisan Ulusual Egemenlik ve Çocuk Bayarmı’nda kortej ile mahalleleri gezen Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin’in de dikkatini çekti. Başkan muhtarı arayarak bir gün mahalleyi ziyaret edeceğini gördüğü manzara karşısında hayran kaldığını söyledi. Mahalle nüfusu yaşlı olmasına rağmen sosyal bir mahalle. Geziler, piknikler düzenleniyor ve özel günler kutlanıyor. Ayyıldız Mahallesi’nde ayrıca her yıl Balkan şenlikleri düzenleniyor. Balkanlar’dan gelen sanatçılarla eğlenen mahalle sakinleri o günleri özlüyor. Koronavirüs nedeniyle şenliklere bu yıl ara verildi. Muhtar Yılmaz koronavirüs faaliyetleri hakkında ise şöyle konuştu: Koronavirüsten sonra Pursaklar Belediyesi mahallemizi dip bucak dezenfekte etti. Mahalle sakinlerim başta olmak üzere herkesi evde kalmaya davet ediyorum. Biz sizler için dışardayız siz evde kalın diyorum.Mahallemizde çok sayıda yaşlı olduğu için adalarımla birlikte hepsinin ihtiyaçlarını vefa sosyal destek işbirliğinde karşılıyoruz.

MAHALLELİ BAŞKANINDAN MEMNUN
MAHALLEDE Ankara’daki birçok mahalleye göre daha fazla olanağa sahip. 4 okul var. Kreşten ilkokula, ortaokuldan liseye kadar her yaştan çocuğun başka mahallelere taşınmalı araca gerek duymadan okula gidebilme imkanı bulunuyor. Mahallede büyük bir kapalı semt pazarı da mevcut. Mahalleli Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin’in hizmetlerinden son derede memnun. Özellikle koronavirüs mücadelesinde Pursaklar belediyesinin bu konuya karşı hassasiyeti ve hizmetleri büyük beğeni aldı. Başkanın çalışma ve hizmet aşkı ile vatandaşları kucakladığı söyleniyor. Büyükşehir’den korona nedeniyle çok hizmet göremediler fakat mahallede 50 yaşlıya büyükşehirden her gün sıcak yemek geliyor.

PAYLAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONLARI KULLANABİLİRSİNİZ

Pursaklar Haberleri
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*