Bayat Ekmeklerle Yemek Yarışması Yapıldı

Pursaklar Haber
Pursaklar Belediyesi tarafından Pursaklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeev hanımlarına yönelik düzenlenen Bayat Ekmek Yemek Yarışması ve Yöresel Yemekler Yarışmasında hem israfa dikkat çeken hem de dereceye giren kadınlar para ile ödüllendirildi. 


Ev hanımlarına yönelik ödüllü yemek yarışmasının bu yıl üçüncüsü yapıldı. İkişer kişiden oluşan yarışma grupları, Pursaklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Anadolu’ya ait yöresel lezzetler ve bayat ekmeklerle yapılan yemek çeşitleriyle jürinin huzuruna çıktı. Profesyonel Aşçılar Derneği’nin usta aşçıları yapılan yemekleri titizlikle inceleyip sunumdan lezzete kadar birçok konuda değerlendirme yaparak not verdi. Yarışmacıları ve jüri üyelerini ziyaret edip yemekleri tadan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, “İsrafa dikkat çekmek ve yöresel yemeklerimizi unutturmamak için gayret gösteren bütün hanım kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Geleneksel Türk mutfağının lezzetlerini burada bir kez daha yaşattık” dedi. Ankara Profesyonel Aşçılar Derneği (ANPADER) Başkanı Mahmut Dolmacı da bayat ekmeklerin değerlendirmeleri için bütün belediyelerde ders vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Birincilik ödülünü Yemen’e bağışladılar


Yöresel Yemeklerde Serpil Mengüç ve Meltem Soyuduru (Gınlış, Arabaşı Çorbası, Tavuklu Köfte ve Nevzine tatlısı ile) 1’inci, Havva Çalışkan ve Kamuran Kadıoğlu (Kereviz Çorba, Mantı ve Kıbrıs Tatlısı ile) 2’nci, Günhan Özdemir ve Handan Eker (Erzincan Çorbası, Alinazik ve Hiro Tatlısı ile)  3’üncü oldu. Bayat Ekmek Yemek Yarışmasında ise Şevval Kösek ve Beyhan Kabasakal ile Hafize Köse ve Fatoş Okumuş takımı 1’incilği paylaşıp 250’şer TL para ödülü kazandı. Yöresel Yemek Yarışmasının birincisi bin 500 TL, ikincisi 1000 TL ve üçüncüsü 500 TL kazandı. Birinci olan Serpil Mengüç ve Meltem Soyuduru para ödülünü Yemen’e bağışladı. Yarımada dereceye girenlere ödüllerini Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin takdim etti. 

PAYLAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONLARI KULLANABİLİRSİNİZ
  •  
  •  
  •  

Pursaklar Haberleri
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*