Down Sendromu Günü Özel Programı Düzenlendi

Pursaklar Haber
Pursaklar Belediyesi tarafından Abdurrahim Karakoç Kültür Merkezinde düzenlenen Down Sendromu Günü Özel Programında vatandaşlar down sendromu konusunda bilgilendirildi.

21 Mart  “Dünya Down Sendromu Günü”nde Pursaklar Belediyesi özel program düzenledi. Programda Yaşam Koçu Selma Nacar, down sendromu konusunda halkı bilgilendirdi. İnsan vücudunu oluşturan kromozomların 23’ünün anneden 23’ünün ise babadan geldiğini belirten Nacar, “Down sendromunda ise iki adet olması gereken 21. kromozom üç adet oluyor. Bunun sonucunda da toplam kromozom sayısı 46’dan 47’ye çıkıyor. Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır” dedi.

Dünya üzerinde 6 milyon civarında down sendromlu birey yaşadığını açıklayan Selma Nacar, Türkiye’de ise 70 bin civarında sendromlu vatandaş olduğunun tahmin edildiğini aktardı. Down sendromlu doğan bebeklerin büyüme ve zihinsel gelişmelerinin akranlarına göre yavaşlık gösterdiğini açıklayan Nacar, konuşmasında şu bilgilere yer verdi: “Down sendromlulara uygun eğitimler verilerek Down sendromluları hayata kazandırmak mümkün. Bu eğitimlerde 0-2 yaşın önemiyse büyük. Down sendromlu raporu bulunan down bebekler, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Rehabilitasyon Merkezleri’nde ücretsiz eğitimlere katılabiliyor. Down sendromlu bebekler diğer bebekler gibi beslenme, temizlenme, sevilme ihtiyacı duyar, acıkınca ya da sıkılınca ağlayanbilir, kızabilir, küsebilir, gülebilir, geceleri anne babasını uyutmayabilir. Down sendromlu gençler de yine yaşıtı gençler gibi cinsel kimlikleri olan, ergenlik dönemini yaşayabilen, aşık olabilen, kalp kırgınlıklarıyla karşılaşabilen, kardeşleriyle kavga edebilen, yüksek ses müzik dinleyip, dans edebilen gençler. Onlar da, aynı diğer gençler gibi bütün duygulara sahipler. Ve diğer insanlardan yalnızca anlayış bekliyorlar… Farklılıklarının normal olduğunu anlamamızı ve bunu kabul etmemizi istiyorlar. Down sendromunu iyileştirecek veya yok edecek bir tıbbi tedavi bulunmuyor. Tek yol eğiti. Sosyalleşme, bu eğitimin vazgeçilmez bir parçası. Bu yüzden, Down sendromlu bireylerin sosyal hayatta tüm insanlarla beraber, ayrıştırılmadan yaşamaları gerekiyor. Pursaklar Belediyesi’nin açmış olduğu Down Sendromu Nezaket Eğitim Merkezi çok nemli. Sayın Başkana duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum.”

PAYLAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONLARI KULLANABİLİRSİNİZ
  •  
  •  
  •  

Pursaklar Haberleri
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*