Engelliler İçin Akıllı Şapka Geliştirdiler

Pursaklar Haber
Pursaklar Turgut Özal ortaokulu idareci,öğretmen ve öğrencilerinin  büyük emek vererek hazırladığı fuar, Tübitak 4006 Bilim Fuarı Destekleme Programı kapsamında açıldı.Birbirinden farklı projelerin sergilendiği stantlarda ortaokul öğrencileri tarafından geliştirilen hem görme hem de işitme engellilerin ihtiyaçlarını karşılayan “Akıllı Şapka” dikkat çekti.

Turgut Özal ortaokulu 6. sınıf öğrencileri tarafından Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ömer ÖZÇELİK rehberliğinde hem görme hem de işitme engellilerin ihtiyaçlarına yönelik geliştirilen akıllı şapka sisteminde uzaklık mesafe sensörü, ses sensörü ve ışık sensörü bulunuyor. Öğrenciler günlük hayatta karşılaştıkları görme engellilerin durumlarından çok etkilenmişler ve onlara nasıl yardımcı olacaklarını düşünmüşler.

Şapka hem görme hemde işitme engelliler için

Bu proje, uzak mesafelerdeki cisimleri algılayıp titreşime dönüştürerek hem görme hemde işitme engellilerin baston ile çevrelerini inceleyerek yavaş yürümelerinin de önüne geçebilir” diyen proje grubundan 6. sınıf öğrencisi Ahmet Kağan Hırça şunları kaydetti: “Bu projeyi daha önce Bilişim Teknolojileri Öğretmenimiz Ömer ÖZÇELİK rehberliğinde sadece görme engelliler için kullanılabilen akıllı baston olarak tasarlamıştık. Görme engelliler akıllı baston yardımı ile su birikintisi, çamur gibi kendilerine zarar verecek nesneleri fark edebilecekti. Ancak proje araştırması yaptığımızda sadece görme engelliler için tasarlanan akıllı gözlük sistemi olduğunu gördük. Arkadaşlarımla projemizi geliştirdik ve hem görme hem de işitme engellilerin ihtiyaçlarını karşılayacak “Şapkam neler yapıyor?” adlı projemizle farkındalık oluşturmayı amaçladık” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ömer ÖZÇELİK, “Öğrencilerimi “Şapkam neler yapıyor?” adlı projelerinden dolayı tebrik ediyorum. Hem görme hemde işitme engelli bireylerin yaşamına bir ışık olmak için harekete geçen öğrencilerim bana gurur verdi” dedi.

PAYLAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONLARI KULLANABİLİRSİNİZ
  •  
  •  
  •  

Pursaklar Haberleri
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*