Pursaklar Adının Hikayesi, Adı Nereden Geliyor?

Pursaklar Haber
Pursaklar isminin hikâyesi nereden geliyor? İsim hikâyesini duyunca şaşıracağınız Pursaklar Ankara’da nerede ve nasıl gidilir? İşte tüm detaylar…

Ankara’nın metropol ilçelerinden biri olarak karşımıza çıkan Pursaklar, 143,055 kişilik nüfusa sahiptir. Ankara ile Çubuk arasında bulunan Pursaklar ilçesinin kökenleri oldukça eskiye dayanır. Bu ilçemizin isminin geçtiği en eski tarihi vesika, Osmanlı Devleti öncülüğünde hazırlatılan tapu tahrir defterinde olup “Busaklar” yerleşim yeri olarak geçmektedir. Eski tarihlerde Çubuk ilçemize bağlı olduğu görülen Pursaklar, coğrafi olarak bugün “Eskiköy” ismi ile anılan bir yerde kurulmuştur. 1966 senesinde Pursaklar, o muhitte meydana gelen heyelan neticesinde devlet öncülüğünde planlı bir şekilde inşa edilmeye başlamıştır. Çoraklık diye tabir edilen Pursaklar, şu anki yerine tekrardan inşa edilmiştir.

Toplamda 21 mahallesi bulunan Pursaklar ilçemizin tarihi oldukça eskiye uzanıyor. Yıllardır pek çok milletin yaşadığı bu bölgede bugün çok sayıda Türk halkı yaşıyor. Ankara Savaşı’nın yapıldığı yer olarak bilinen Pursaklar ilçemiz, Moğılların fil ordusunun bu bölgede saklanması üzerine ilk zamanlar “Filsaklar” şeklinde isimlendirilirken, zaman içerisinde bu ismin “Pirsaklar” ve daha sonra da “Pursaklar” olarak değişime uğradığı bilinen gerçekler arasındadır. Havaalanına yakınlığı, bünyesinde çok fazla okul ve hastanenin bulunması ile beraber gelişmişlik kaydeden Pursaklar, her geçen sene daha büyük bir hızla değişmeye ve gelişmeye açıklığı ile de dikkat çekiyor.

Ankara’nın gelişmiş ilçelerinden biri olarak karşımıza çıkan Pursaklar’da çok sayıda eğlence merkezi, okul, hastane, kafe, restoran ve daha fazlası bulunuyor. Ankara’nın farklı yerlerinden birçok toplu ulaşım aracı ile gidebileceğiniz Pursaklar, çevre ilçelere yakınlığı ile de dikkat çekiyor.

PAYLAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ BUTONLARI KULLANABİLİRSİNİZ

Pursaklar Haberleri
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*